Aktuality

Příběh značky Ingersoll – Od hodinek, které proslavily dolar, až po současnost

Příběh značky Ingersoll – Od hodinek za dolar až po současnost

Pokud hledáte hodinky, které upoutají pozornost a mají za sebou dlouhou historii, značka Ingersoll je pro vás tou pravou volbou. Podívejme se blíže na tento zajímavý příběh.

Ingersoll hodinky

 

Robert a Charles Ingersollovi, zakladatelé nejstarší americké manufaktury vyrábějící hodinky, zanechali nesmazatelnou stopu v historii hodinářství. Jejich kreativní a neúnavná snaha přinesla několik milníků ve vývoji kapesních a náramkových hodinek, které změnily svět.

Počátky v New Yorku

V roce 1880 založili bratři Ingersollovi podnik v New Yorku. Synové farmáře Orvilla Ingersolla z Michiganu si rychle uvědomili potenciál hodinek. Tehdy byly kapesní hodinky drahé a jejich výroba vyžadovala precizní ruční práci, což je činilo nepřístupnými pro širokou veřejnost.

Revoluce automatizace

Po mnoha pokusech a neúspěších se jim v roce 1892 podařilo, s pomocí Henryho Forda, vyvinout automatizovanou výrobu hodinek. Tím se zrodil model „Dollar Watch“ – hodinky za jeden dolar, což byla tehdy týdenní mzda. Tyto hodinky, známé také jako „Yankee“, se staly neuvěřitelně populárními. Díky své cenové dostupnosti a spolehlivosti se prodávaly v milionech kusů.

Ingersoll reklama

Inovace a expanze

V roce 1919 bratři Ingersollovi představili hodinky „Radiollite“ se svítícími číslicemi, což byl první model v moderním „nočním designu“. Charles Ingersoll také vyvinul mechanické náramkové hodinky pro armádu, známé jako „Military Watch“. Tyto hodinky se vyznačovaly robustní konstrukcí a kovovým řemínkem.

Díky skvělým obchodním schopnostem bratří Ingersollů a jejich inovacím se značka rychle rozšířila po celém světě. Na konci první světové války již Ingersoll vyrobil více než 50 milionů kapesních hodinek a exportoval je do téměř 30 zemí.

Slavné osobnosti 

Značka Ingersoll byla oblíbená mezi mnoha slavnými osobnostmi. Mark Twain, Thomas Alva Edison a prezident Theodore Roosevelt byli mezi jejími nadšenými příznivci. Roosevelt dokonce prohlašoval, že během svých cest po Africe byl znám jako „muž ze země, kde vyrábějí hodinky Ingersoll“. Mahatma Gandhi, americká herecká ikona James Dean a další významné osobnosti také nosili hodinky Ingersoll. Příběhy těchto hodinek se tak prolínají s dějinami Ameriky.

Tragédie a dobrodružství

Když se v roce 1912 potopil Titanic, mezi oběťmi byl i člen posádky Oscar Scoty Woody, jehož hodinky „Ingersoll Midget“ byly později nalezeny ve vraku. Pilot Sir Alan Cobham použil hodinky Ingersoll při svém letu přes Afriku v roce 1928, kde spoléhal na jejich přesnost po dobu sedmi měsíců. Dokonce i v literatuře se hodinky Ingersoll objevují – fiktivní postava Dr. Langdon z románu „Šifra mistra Leonarda“ nosí hodinky Ingersoll s Mickey Mousem z třicátých let.

Dějiny Ameriky se opět zrcadlí v legendě značky Ingersoll. Bratři Ingersollovi svými hodinkami přinesli nejen technologické inovace, ale také dostupnost a spolehlivost, která oslovila miliony lidí po celém světě. Dnes značka Ingersoll pokračuje v odkazu svých zakladatelů, přinášejíc kvalitní hodinky s výrazným designem a dostupnou cenou.

Ingersoll – legenda, která žije dál.

Hodinky Ingersoll

Nabídka hodinek značky Ingersoll 

Není PRIM jako PRIM – nenechte se nachytat

Není PRIM jako PRIM – nenechte se nachytat 

PRIM – tradiční značka českých hodinek – tak ji známě všichni. Ne všechny primky, které si dnes v hodinářství, klenotnictví či e-shopu můžete koupit, jsou však české. Velká část z nich má bohužel původ pravděpodobně někde v Asii. Firma, která je na náš trh dodává, na to již navíc podle právoplatného rozhodnutí Úřadu průmyslového vlastnictví nemá nárok. Ptáte se, jak je to možné? Nechcete naletět a koupit si místo originálních českých předražené asijské hodinky? Tak čtěte dále! 

Firmou, která prokazatelně hodinky PRIM vyrábí, je ELTON hodinářská (http://www.prim.cz/) , nástupce národního podniku Elton a pokračovatel hodinářské tradice v  Novém Městě nad Metují, která trvá od roku 1949, respektive 1969. Tato firma vyrábí náramkové hodinky téměř výhradně manufakturně, doslova „pod jednou střechou“, výjimku tvoří u mechanických hodinek několik málo velmi speciálních součástek. Bateriové hodinky, které rovněž vyrábí ve své manufaktuře, osazuje ELTON švýcarskými strojky. Výrobu hodinek zpřístupňuje zájemcům i médiím a byla mnohokrát zdokumentována. 

Na pultech obchodů je ale možné najít různé hodinky s nápisem PRIM na číselníku. Jsou však mezi nimi propastné rozdíly.  Jak tedy může zákazník poznat, které primky (Jak poznat náš PRIM PRIM Manufacture 1949) jsou ty z Nového Města nad Metují a nekoupit si předražené asijské výrobky, které s tradiční výrobou nemají nic společného? 

PŮVOD 

Vždy se podívejte na certifikát, nebo záruční kartu, kterou k hodinkám dostanete. Na dokumentech k českým primkám je uveden výrobce ELTON hodinářská, a.s. z Nového Města nad Metují. Nenechte se zmást českou vlaječkou, nebo dalšími klamavými atributy, kterými se prodejci snaží zákazníky přesvědčit, že jde o český výrobek.  

 

LOGO 

Na hodinkách české výroby najdete logo PRIM v původní podobě, jak je kdysi navrhl zaměstnanec novoměstského podniku Josef Žid. Toto logo má právo používat na náramkové hodinky pouze společnost ELTON hodinářská (http://www.prim.cz/cz/o-spolecnosti-90099/) , jako právoplatný a několika soudními rozhodnutími uznaný nástupce národního podniku Elton. Společnost ELTON hodinářská označuje většinu svých mechanických hodinek také logem Manufacture PRIM 1949, aby zdůraznila velký podíl lidské práce na výrobě a dlouholetou tradici výroby českých hodinek ve východních Čechách. 

 

KVALITA 

Je sice tím hlavním rozdílem, na první pohled se však někdy kvalita obtížně poznává. Rozdíly se projeví až po delší – či kratší - době nošení. ELTON hodinářská vyrábí v Novém Městě pouzdra hodinek z nejkvalitnějších materiálů, od nerezové oceli, přes bronz až po drahé kovy, a to metodou třískového obrábění. To je mnohem náročnější, než pouzdra lisovat ve velkých sériích, jako to dělá většina asijských výrobců. Trvanlivost individuálně obrobeného pouzdra je však nepoměrně vyšší, než trvanlivost pouzdra lisovaného. Také všechny součástky pro mechanický strojek jsou pečlivě obrobeny, a to s přesností až na tisícinu milimetru. Nejmenší součástky se dají rozlišit pouze při velkém zvětšení. Na mechanické hodinky je potřeba součástek okolo 150, umíte si tedy představit, jak je jejich výroba náročná. Na krytí číselníku používá ELTON kvalitní safírová skla od českého výrobce, s vysokou odolností proti poškrábání. Veliký rozdíl je také v konečném zpracování  pouzder, kdy asijská výroba je nesrovnatelně méně kvalitnější oproti pouzdrům vyráběným v novoměstském závodě. Asi nejzávažnějším nedostatkem je však nedostatečné dodržování materiálových norem při výrobě strojků. Tyto normy jsou pro všechny renomované hodinářské domy jedním z pilířů, na kterých je postavena kvalita a chodová stabilita jejich výrobků. 

 

CENA 

Náklady na český výrobek jsou samozřejmě několikanásobně vyšší, než náklady na výrobu v Asii, svou roli hrají ceny energií i mzda dělníka. Výrobce hodinek navíc, na rozdíl od dovozce, musí do ceny promítnout náklady na konstrukci, design, samotnou výrobu, marketing a mnoho dalších. Ceny českých hodinek PRIM ((http://www.prim.cz/)se tedy pohybují od 12.000,- za bateriové modely, u mechanických hodinek s vlastním strojkem pak cena začíná na 79.900,- Asijské hodinky můžete oproti tomu pořídit již pod 1.000,- . I mezi nimi se však najdou modely, prodávané v českých obchodech za několik tisíc, dokonce i za desítky tisíc. Přitom na asijských prodejních serverech se téměř identické hodinky dají pořídit za cenu od 1 do 30 dolarů. Ptáte se, proč by někdo platil i stonásobek ceny za nějaké čínské hodinky? Stačí je označit logem , které je již 60 let synonymem kvality, přidat k nim českou vlajku a vida – zákazník je přesvědčen, že platí za český výrobek. A za ten je ochoten vynaložit částku daleko vyšší. 

 

2 položek celkem